10 Yılı Dolduran LPG Tanklarının Değişme Süresi Geldi

10 Yılı Dolduran LPG Tanklarının Değişme Süresi Geldi Avrupa standartlarına göre korozyon etkisi 10 yıl olan 1,5 milyon LPG'li araçtan 300 bininin depolarını değiştirmesi gerekiyor. Değiştirilmeyen her tank, pimi çekilmiş bomba özelliği taşıyor.

Uluslararası ECR 67R 01 ve TS 12095 standartlarına göre, LPG araç dönüşümünde kullanılan tankların imal tarihi itibarıyla kullanım ömrü 10 yıl. Ömrünü tamamlamış LPG tankı, kullanılmaya devam edilmesi halinde patlama riski taşıyor. Ülkemizde LPG araç dönüşümü yasal olarak 1995-1996 yıllarından itibaren başladı.

İmalat tarihi 1997 olan bir LPG tankının kullanım ömrü bu yıl doluyor. 1997 ve öncesinde takılan her tankın ise vakit geçirilmeden değiştirilmesi gerekiyor. Tankın değişiminin de Makina Mühendisleri Odası'ndan serbest müşavirlik-mühendislik büro tescil belgesi alan ve yetkili mühendis çalıştıran dönüşüm firmalarında yaptırılması gerekiyor.

Makine Mühendisleri Odası (MMO) İzmir Şubesi Başkanı Mehmet Özsakarya, "Ömrünü tamamlamış tankların kullanılmaya devam edilmesi halinde patlama riski doğabilir." diyerek araç sahiplerini uyarıyor. Oto Doğalgaz İstasyonları Derneği (ODİDER) Başkanı Tarık Kandemir, trafikte yasal ömrünü tamamlamış LPG tankı taşıyan 300 bin civarında araç bulunduğunu vurguluyor.

Kandemir, araç sahiplerinin kendileri, aileleri ve trafikte seyreden diğer vatandaşların emniyeti için sadece tankları değil, araçlarındaki LPG sistemini bütün olarak kontrol ettirmelerini tavsiye ediyor. LPG tankının 0,80-1,5 milim sacdan yapıldığını kaydeden Kandemir, "Trafik polisleri LPG tanklarıyla ilgili uygulama yapmalı. Süresi biten ve değiştirilmeyen LPG'li araçları trafikten men etmeli." diyor.

LPG dönüşümü yapan Saim Vurucu, gaz basıncının tankları zamanla yıprattığını hatırlatıyor ve tank fiyatlarının insan hayatından çok daha ucuz olduğunu ifade ediyor. Vurucu'nun verdiği bilgilere göre LPG tankları piyasada 50-150 YTL arasında fiyatlarla satılıyor.

Sıvılaştırılmış Petrol Gazı LPG

LPG, propan ve bütan gazlarının belli oranlarda karışımından oluşan ve İngilizce Liquefied Petroleum Gas (sıvılaştırılmış petrol gazı) kelimelerinin baş harfleri ile ifade edilen bir petrol gazıdır. LPG renksiz ve kokusuzdur. Gaz kaçaklarının tespit edilmesi için sonradan kokulandırılır. Yanıcı ve patlayıcı bir gazdır.

Üzerindeki basınç kaldırıldığında hava ile hacimsel olarak yüzde 2-9 oranında karıştığında patlayıcı bir gaz haline gelir. Havadan ağır olduğu için kaçak durumunda su gibi akar ve en derin yerde birikir. Isı arttıkça basıncı artar ve kritik bir sıcaklık ve basınçta, içinde bulunduğu tankın patlamasına sebep olabilir, yağ ve boyayı eritebilir.


kaynak: lpghaber.com
Araç Fiyatları renault fiyat listesi araba karşılaştırma